Založ si blog

Triezvo o amnestiách

V posledných týždňoch len s údivom sledujem, že čo sa deje okolo témy amnestií bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Je vo všeobecnosti pochopiteľné, keď sa niekto snaží v rámci politického boja upozorňovať na témy, ktoré sa dotýkajú života občanov. Ako nestranný pozorovateľ však musím skonštatovať, že tu sa nejedná o nič, čím by sa v tejto krajine niečo podstatné zmenilo. Odkiaľ sa berie tá motivácia ľudí práve v roku 2017 rušiť amnestie? Existuje len jedna možná odpoveď – novinársko-opozičná skupina (nedávno odhalená M. Kočnerom) stále existuje, dokonca funguje lepšie ako inokedy. Lebo tak úspešné vymývanie mozgov na neaktuálnej téme som ešte nevidel. Niektorí ľudia sú dokonca presvedčení, že je to aktuálna téma, čo je samo o sebe bizarné.

Poďme si však predstaviť 3 základné tendencie, ktoré je možné spozorovať v rámci diskusií o tejto téme:

  1. Snaha o jednostrannú démonizáciu celého obdobia. Obdobie 90. rokov určite z hľadiska práva, bezpečnosti a spravodlivosti nebolo príkladným obdobím v krátkej existencii nášho štátu. Aj napriek tomu je však potrebné zamyslieť sa, že či bolo toto obdobie hrou dobra proti zlu, alebo skôr zla proti ešte väčšiemu zlu. Ja sa prikláňam skôr k druhej variante, čo pri premostení na reálne udalosti znamená, že ani Kováč a jeho poskokovia neboli práve príkladom morálnych vzorov. To isté sa týka aj samotného Remiáša, ale o tom sa porozprávame v druhom bode.
  2. Snaha o „anjelizáciu“ Remiáša. R. Remiáš podľa všetkého neboj žiadny nevinný chlapec. Podľa viacerých zainteresovaných ľudí sa fakticky jednalo o drogového dílera, ktorý viackrát doplatil na špinavé kšefty. Koniec koncov, na aute, v ktorom vybuchol, v tej dobe určite nejazdievali normálni ľudia s peniazmi zarobenými čestným spôsobom. Dôrazné je taktiež tlačenie na city ľudí a to najmä prostredníctvom pani Remiášovej. Pozícia matky je v tomto prípade samozrejme určite ťažká. Ja rešpektujem jej smútok, rovnako ako je mi jej ľúto, no to však neznamená, že svoj smútok má niekto využívať na systematickú agitáciu pred občanmi v prospech dnešnej opozície. Vmiešavanie sa do politických záležitostí z jej strany považujem za maximálne nevhodné.
  3. A do tretice snaha o „ficoizáciu“ celej témy. Je to ešte horšie, ako prípad Gorily. V Gorile sa totižto v drvivej väčšine šokujúceho textu písalo o ľuďoch napojených na SDKÚ a ich vládu. No novinárov aj tak zázračne zaujímala len krátka časť o R. Ficovi – cieľ tejto selektívnej logiky bol ale naplnený – niektorí ľudia si dodnes myslia, že Gorila je Ficova kauza. Rovnako tak sa to deje aj v prípade amnestií, dokonca mám pocit, že toto je ešte horšia varianta demagógie. Markovič, Nicholsonová, celá Markíza a mnoho ďalších aktérov má spoločnú snahu obrátiť túto tému proti Ficovi a v prospech opozície. A povedzme si úprimne – takí ako napr. Markovič a Markíza to asi bez odmeny nerobia. Nicholsonová sa dokonca vyjadrila, že Fico s Dankom by sa nemohli pani Remiášovej pozrieť do očí – zaujímavé. V období predmetnej vraždy bol Fico v opozícii a Danko bol pravdepodobne ešte študentom, ale čo je isté, určite nebol v politike. Prečo by sa teda títo dvaja páni mali obávať pohľadu do očí Remiášovej matky?

Propaganda je teda v plnom prúde a nás všetkých bezpochyby obohacujú komentáre Celeste Buckingham, Otta Weitera, alebo Adyho Hajdu – veď to sú presne ľudia, ktorí sú odborne vybavení na vyjadrovanie sa k právnej téme – nasledujme ich, veď oni sa vyznajú. Pár slovami cirkus, divadlo a hra médií a opozície.

PS: Kováčove milosti sú v pohode, Celeste?

Fico od 1. mája boduje

12.05.2017

V našej spoločnosti sú nám niekedy podsúvané myšlienky, ktoré väčšina spoločnosti neuznáva, no aj napriek tomu sú z nejakého dôvodu označené za prevládajúce. V poslednej dobe medzi viac »

Miešanie tém na protikorupčnom pochode

27.04.2017

Protikorupčný pochod som pochopil ako monotématický pochod študentov stredných škôl a sympatizantov myšlienok, ktoré sa snažili pochodom vyjadriť. To, že bol pochod pravdepodobne politicky viac »

Optimistické vízie vlády

10.02.2017

Je len pozitívne, že sa vládni analytici zhodujú v optimistickom videní budúcnosti našej krajiny. Ekonomike sa darí, čo je základom každého jedného ďalšieho pozitívneho kroku smerom k občanovi. viac »

Donald Trump

Trump vyhlásil bankovú blokádu KĽDR

21.09.2017 22:43

Banky budú stáť pred jasnou voľbou - buď obchodovať so Spojenými štátmi, alebo so zločinným režimom v KĽDR, vyhlásil Donald Trump.

rakka, syria

Arabsko-kurdskí ozbrojenci strieľali na sýrske jednotky vlády

21.09.2017 22:31

Ak sa takéto incidenty zopakujú, Rusko podnikne príslušné kroky, varovala Moskva Washington.

LOREAL-BETTENCOURT/

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourtová

21.09.2017 20:50

Vo veku 94 rokov zomrela vo Francúzsku podnikateľka a dedička kozmetickej spoločnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová.

maria

Hurikán Maria si na Dominike vyžiadal najmenej 15 obetí

21.09.2017 20:45

Dominika bude podľa jej premiéra potrebovať "všetku pomoc, ktorú svet dokáže poskytnúť". Je podľa neho zázrak, že počet obetí nebol ďaleko vyšší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 109402x
Priemerná čítanosť článkov: 3772x

Autor blogu

Kategórie